Hovedsamarbeidspartnere:
Reglement

Helt rett vest

Rir du med rett vest i forhold til KR II? Sjekk vesten din - den skal være merket med enten EN 13158-20XX eller EN 13158-20XX og Beta 20XX Niveau 3.
Rir du med rett vest i forhold til KR II? Sjekk vesten din - den skal være merket med enten EN 13158-20XX eller EN 13158-20XX og Beta 20XX Niveau 3.
(03.11.2016) Rir du med rett vest når du stiller i sprangkonkurranser? For unge ryttere må man ut det året man er 18 bruke vester som er i tråd med en bestemt standard slår KR II fast. Og ikke alle vester er det.
Tekst og foto: Rebecca Ballestad-Mender

Siden 2012 har det vært et krav om bruk av godkjent sikkerhetsvest ved sprangridning og stevner i henhold til KR II, §256 punkt 1.4 for ryttere ut det året de fyller 18 år. Det handler selvsagt om sikkerhet – og den er viktig. Nye produkter kommer stadig på markedet – og som forbruker er det ikke alltid like lett å orientere seg om hva som er rett vest i forhold til regelverket.

Sjekk standarden
Det er påbudt med sikkerhetsvest under oppvarming, under konkurranse og under premieutdeling for ryttere ut det året de fyller 18. Men ikke hvilken som helst vest kan brukes. Sikkerhetsvest som skal brukes i sprangkonkurranser skal være godkjent i henhold til bestemte standarder angitt i KR II § 256 1.4. – den skal være merket med enten med EN 13158-20XX eller EN 13158-20XX og Beta 20XX Niveau 3.
Det selges også vester som ikke er godkjent i henhold til denne standarden, blant annet en vest som har blitt populær - vesten Komperdell Cross Vest Light. Denne vesten er merket med CE 1621-2, en merking som imidlertid ikke innebærer at produktet er testet i tråd med gitte standarder. Dette innebærer at denne og andre produkter som er CE-merket per dags dato ikke er tillatt brukt i konkurransesammenheng for ryttere i nevnte aldersgruppe.

Risikerer eliminering
Konsekvensen av å bruke en vest som ikke er i tråd med KR II kan bli kjedelig. Når det gjelder KR II § 256 punkt 1.4, står det ikke eksplisitt at man risikerer eliminering, slik det gjør i § 257 om hestens utstyr – men samme prinsipp gjelder: – Dersom en ekvipasje har gjennomført en konkurranse uten godkjent utstyr, kan ekvipasjen elimineres etter gjennomført ritt, fastslår leder i TKr, Torunn Knævelsrud. 
Eventuell kontroll av vesten kan skje enten skje i forkant – det vil si i forbindelse med oppvarmingen, eller i etterkant på samme måte som annen sjekk av bandasjer, bisling eller utstyr.
At det ikke har blitt reagert på at man rir med en vest som ikke er i henhold til KR II, betyr ikke at vesten er tillatt brukt. Det er derfor all grunn til å sjekke sin vest og gjøre tiltak dersom den ikke er godkjent i denne sammenheng før man drar på neste stevne.
Det påhviler rytteren et ansvar for å kjenne og følge reglementet, herunder hva som gjelder for sikkerhetsvester.
-Det er her behov for klarere og bedre retningslinjer, og det er noe som det nå jobbes med, fastslår leder i grenutvalget sprang, Jon Harald Gulliksen. – Det vil komme endringer på dette i KR II, men inntil videre må man følge det reglene sier – så enkelt er det.

X-er til forvirring
En ting til - for forbrukeren kan X’ene som er angitt i standarden virke litt forvirrende. Grunnen til at de er der ligger i at standarden EN 13158-2000 for noen år siden ble trukket tilbake og erstattet med EN 13158-2009. Denne endringen har først og fremst betydning for forhandlere av vester, de har nemlig ikke lenger lov til å selge vester etter den gamle standarden. – Å bruke dem, også i konkurransesammenheng, er derimot ennå tillatt, sier Knævelsrud.
Også disse betegnelsene er noe GU-S nå jobber videre med.
I denne sammenheng er det grunn til å påpeke at sikkerhetsvester, i likhet med f.eks. ridehjelmer, har en begrenset levetid – bruk, tid og ikke minst fall og andre belastninger, vil etter hvert påvirke vestens egenskaper slik at den ikke lenger er av samme kvalitet som da den var ny. Med andre ord bør man etter hvert bytte ut sin gamle vest med en ny.

Reglementet KR II finner du her
[ Gå til nyhetsoversikt ]

[ Gå til nyhetsarkiv ]